ΕΚΔΡΟΜΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ

Δυο μέρες πριν ο Φεβρουάριος μας αφήσει , τα παιδιά της Τρίτης, Τετάρτης, Πέμπτης και Έκτης τάξης βρήκαν την ευκαιρία για εκδρομή. Οι δυο μεγάλες τάξεις επισκέφθηκαν το Πολεμικό Μουσείο της πόλης μας και στη συνέχεια συναντήθηκαν στον αθλητικό πολυχώρο River West για διασκέδαση και παιχνίδι.

ΕΝΩΣΗ ΤΥΦΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Ο Βαγγέλης, η Γεωργία και ο Γιάννης δεν βλέπουν από τότε που γεννήθηκαν αλλά μπορούν να διαβάζουν, να γράφουν, να τρέχουν, να παίζουν μπριτζ, ποδόσφαιρο,  να αγγίζουν, να  αισθάνονται και να … ονειρεύονται.   Τα μέλη της Ένωσης Τυφλών Μεσσηνίας που επισκέφθηκαν το σχολείο μας τη Δευτέρα 19 Φεβρουαρίου απάντησαν σε ερωτήματα των παιδιών και τους εξήγησαν  τον τρόπο που ξεπερνούν εμπόδια και δυσκολίες. Εισέπραξαν την αγάπη των μαθητών ενώ  αποτέλεσαν ένα “φωτεινό¨ παράδειγμα δύναμης και ισχυρής θέλησης για όλους μας.

ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Τα παιδιά της  Β΄ τάξης με τη δασκάλα τους κ. Κάρβελη Κλημεντία  την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου επισκέφθηκαν το Λαογραφικό Μουσείο της Καλαμάτας και περιηγήθηκαν στο ιστορικό κέντρο της πόλης μας. Αφού άναψαν  και ένα κεράκι στην εκκλησία της Υπαπαντής και προσκύνησαν την εικόνα της Παναγίας, επισκέφθηκαν την παιδική χαρά για παιχνίδι και διασκέδαση.