ΕΠΕΤΕΙΑΚΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι εορτασμοί για την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 ξεκίνησαν στο σχολείο μας την Παρασκευή 22 Μαρτίου με απαγγελίες ποιημάτων, χορούς και τραγούδια από  τους/τις  μαθητές/τριων της Στ΄ τάξης. Η  κ.Ελένη Θεοδωροπούλου εκπαιδευτικός της ΣΤ΄τάξης είχε επιμεληθεί τη γιορτή ενώ την επόμενη ημέρα Σάββατο  23 Μαρτίου συνόδευσε τη σημαιοφόρο και τους παραστάτες στους Αγίους Αποστόλους για τη συμμετοχή στις εκδηλώσεις της αναπαράστασης της έναρξης του Αγώνα. Είχε προηγηθεί η κατάθεση στεφανιού στην εκκλησία Παναγία  Ευαγγελίστρια στην Άνω Βέργα την οποία τίμησαν πολλοί μαθητές του σχολείου μας το βράδυ του εσπερινού Κυριακή  24 Μαρτίου αφού ανήμερα Δευτέρα 25 Μαρτίου ήταν όλοι τους στην κεντρική πλατεία της Καλαμάτας για να συμμετέχουν στη μαθητική παρέλαση.

“Είμαστε εις το “εμείς” κι όχι εις το “εγώ”. Και εις το εξής να μάθομεν γνώση, αν θέλομεν να φκιάσομεν χωριόν, να ζήσομεν όλοι μαζί.”

Τα λόγια του Μακρυγιάννη είναι ευχή για όλους τους Έλληνες και όλες τις Ελληνίδες.

Ζήτω η 25η Μαρτίου. Χρόνια Πολλά!