Πανελλήνια Ημέρα Ζώων 4 Απριλίου

“Μάντεψε το ζώο” ήταν το παιχνίδι που έπαιξαν τα παιδιά της Α΄ τάξης στο πλαίσιο της 1ης Πανελλήνιας Ημέρας Φιλοζωίας. Η Β΄ τάξη  διάβασε και ζωγράφισε παραμύθια με ζώα, η Γ΄  παρακολούθησε την παρουσίαση ppt για τα ζώα και τα δικαιώματά τους , η Δ΄ έφτιαξε συνεργατικά μια αφίσα ενώ η Ε΄ και ΣΤ΄ αξιοποίησαν υλικό εκπαιδευτικών προγραμμάτων της Πανελλαδικής Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας του ΙΕΠ (Εργαστήρια Δεξιοτήτων).

Προσδοκώμενα αποτελέσματα της Πανελλήνιας Σχολικής Ημέρας Φιλοζωίας είναι:
• Η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών /-τριών για τη βιοποικιλότητα και τις διάφορες μορφές ζωής, με έμφαση στην ευημερία και στην καλλιέργεια της ευαισθησίας και της ενσυναίσθησης για κάθε ζωντανό ον.
• Η αναγνώριση και ο σεβασμός των δικαιωμάτων των ζώων από τους/τις μαθητές/-τριες μέσω της ενεργούς προάσπισής τους.
• Η εμπλοκή των μαθητών /-τριών σε δραστηριότητες ανάληψης δράσεων και πρωτοβουλιών φιλοζωίας.