ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ

Σχετική ενημέρωση δόθηκε σήμερα, Παρασκευή 12 Απριλίου 2024, σε συνέντευξη Τύπου στο Δημαρχείο, παρουσία του Δημάρχου Θανάση Βασιλόπουλου, του Προϊσταμένου Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης, Βασίλη Διονυσόπουλου και του υπεύθυνου για το Φεστιβάλ, επιστημονικού συνεργάτη του Δημάρχου, Φώτη Ασημακόπουλου.

Στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου παρευρέθηκαν, επίσης, μαθητές και μαθήτριες από 10 από τα 11 σχολεία της πόλης, οι ομάδες των οποίων θα λάβουν μέρος στο Φεστιβάλ, μαζί με εκπαιδευτικούς τους, και παρέλαβαν τα πακέτα με τα υλικά Ρομποτικής, προκειμένου να ετοιμάσουν ή να ολοκληρώσουν τις εφευρέσεις τους.

Το Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Βέργας θα λάβει μέρος με την κατασκευή teleferik που θα συνδέει τη Βέργα με την παραλία της Καλαμάτας. Η κατασκευή θα γίνει με το κιτ ρομποτικής LEGO SPIKE.

Η διδασκαλία ρομποτικής μπορεί να καταφέρει  να αυξήσει την ικανότητά των μαθητών  να είναι δημιουργικοί, καινοτόμοι  αλλά και πιο παραγωγικά μέλη της κοινωνίας. Διδάσκοντας στους μαθητές τα βασικά της ρομποτικής, μπορούμε να ανοίξουμε έναν εντελώς νέο κόσμο σε αυτούς αλλά και συναρπαστικές ευκαιρίες που δεν θα είχαν ποτέ πρόσβαση διαφορετικά.