ΑΡΧΕΙΟΘΗΚΗ ΚΑΡΟΥΣΟΥ

Την Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες  της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού σχολείου Παραλίας Βέργας  επισκέφθηκαν το Μουσείο της Αρχειοθήκης Καρούσου που στεγάζεται σε ένα παραδοσιακό μανιάτικο κτίριο στη Βέργα Μεσσηνίας, και το ανακαινισμένο παρεκκλήσιο του Αγίου Σπυρίδωνα, που φιλοξενεί τις υβριδικές τοιχογραφίες της Αρχειοθήκης Καρούσου.

Εκεί οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να έρθουν σε επαφή με τη νέα προσέγγιση της ψηφιακής  μουσειολογίας που αφορά τη βιωματική εμπειρία μέσω της χρήσης των νέων τεχνολογιών. Περπατήσαν μέσα στις παραστάσεις των υβριδικών τοιχογραφιών του παρεκκλησίου του Αγίου Σπυρίδωνα, με τη βοήθεια της τεχνητής νοημοσύνης, περιπλανήθηκαν στη τοιχογραφία της Πλατυτέρας του Ι. Ναού του Αγίου Ανδρέα Πατρών μέσω της μάσκας της εικονικής πραγματικότητας και «επισκέφθηκαν» τους ναούς που κοσμούνται με τα μνημειακά έργα του Γιάννη Καρούσου, μέσω της επαυξημένης πραγματικότητας. Τέλος, στο εργαστήριο της ζωγραφικής, οι μαθητές φιλοτέχνησαν το δικό τους έργο με θέμα το θαύμα της πλημμύρας της Βέργας, με τη χρήση της τεχνητής νοημοσύνης.