Η ΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΟΧΙΑ ΤΗΣ ΚΥΚΛΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Σήμερα, Τρίτη 7 Φεβρουαρίου ο κ. Νάσος Μάκιος ( MSc Φυσικός ) στα πλαίσια της δράσης της Ένωσης Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Δήμου Καλαμάτας για την ελιά, επισκέφτηκε το σχολείο μας και μίλησε με άμεσο και κατανοητό λόγο για τα προϊόντα της ελιάς, την εκμετάλλευση τους, την επεξεργασία τους και την αξία τους στην καθημερινότητα μας. Η κυκλική οικονομία ήταν ένα ακόμα θέμα που ανέπτυξε. Οι μαθητές δε φαντάζονταν ποτέ ότι το κατακάθι του καφέ αντί να πάει στα σκουπίδια μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί ως καύσιμη ύλη ή ως φυσικό λίπασμα για την καλλιέργεια τροφίμων. Θήκες κινητών από φύκια είχε φέρει μαζί του ο κ. Μάκιος που εντυπωσίασαν τα παιδιά μαζί με μαρκαδόρους που είχαν φτιαχτεί από κουτάκια χυμών. Με λίγα λόγια, οι μαθητές ανακάλυψαν τα οφέλη της κυκλικής οικονομίας στην κατανάλωση ενέργειας, στην εξοικονόμηση πόρων, στην αύξηση της ζωής των προϊόντων και στη μείωση απορριμμάτων και ρύπανσης. Το σχολείο μας συμπεριέλαβε τη σημερινή ενημέρωση – παρουσίαση στα μαθήματα των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα NO waste 21 ( Εκπαιδευτικές δράσεις κυκλικής οικονομίας και ανακύκλωση μπαταριών ΑΦΗΣ ) που συμμετέχουμε. Ο κ. Μάκιος μας προσκάλεσε στο παιδικό τμήμα της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης η οποία υποστηρίζει και προωθεί δράσεις βιώσιμης ανάπτυξης και αειφορίας, για να συνεχίσουμε την κουβέντα μας για θέματα περιβάλλοντος και όχι μόνο.